AUTO

Kupno auta a ubezpieczenie

Kupno auta a ubezpieczenie

Powszechnie wiadomo, że ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę samochodu/innego pojazdu. W praktyce oznacza to, że jako nabywca masz możliwość korzystania z polisy zbywcy do końca okresu na jaki została zawarta. Jednak ważna informacja jest taka, że ubezpieczenie OC po kupnie nie podlega tzn. automatycznemu wznowieniu. O co chodzi? Popatrz. Zasadą jest, że OC się wznowi jeżeli nie zostanie wypowiedziane (czyli nawet jeśli przegapisz termin kilka dni to i tak ubezpieczenie będzie działać)- jest to tzn. zasada automatyzmu OC. Jednak zasada automatycznego wznowienia nie działa przy zmianie własności. Zmiana własności to nie tylko sprzedaż, ale także spadek, darowizna czy przeniesienia majątku miedzy spółkami (nawet jeżeli istnieją powiązania kapitałowe lub osobowe). Od momentu kupna to Ty jesteś odpowiedzialny za ubezpieczenie.

Jakie ubezpieczenia przechodzą na nabywcę?

Warto wiedzieć, że na nabywcę auta przechodzą wyłącznie ubezpieczenia obowiązkowe czyli OC. Jeżeli poprzedni właściciel miał AC lub holowanie to Ty jako nabywca tych ubezpieczeń mieć nie będziesz. Możesz je jednak dokupić po kupnie.

Rekalkulacja składki

Rekalkulacja to naliczenie ceny za OC „na nowo” na danych nabywcy. Warto wiedzieć, że każdy Ubezpieczyciel ma możliwość do rekalkulacji (wynika to z obowiązującej ustawy) jednak nie każdy Ubezpieczyciel z tego uprawnienia korzysta. Zwykle rekalkulacja oznacza dopłatę składki jeżeli nabywcą jest osoba młoda lub z dużą ilością szkód. Nabywcy często dziwią się czemu jest robiona rekalkulacja skoro poprzedni właściciel zapłacił za OC? Otóż wiąże się to z zwiększonym ryzykiem ubezpieczeniowym. Popatrz jeżeli zbywca miał 10 lat bezszkodowej historii ubezpieczeniowej i mieszkał w małej miejscowości to jego OC mogło kosztować ok. 350 zł ( tutaj było stosunkowo niewielkie ryzyko kolizji). Jednak jeżeli jego auto kupiła osoba młoda z 2 letnią historią i szkodą na koncie, a do tego mieszkająca w Warszawie to sam widzisz, że ryzyko kolizji (a w następstwie wypłaty odszkodowania) jest znacznie większe. To jest właśnie ryzyko ubezpieczeniowe. Co ciekawe rekalkulacja może być robiona przez Ubezpieczyciela samoczynnie – jeżeli będzie miał informacje o zmianie własności lub na wniosek nabywcy.

Kupno samochodu a ubezpieczenie płatne w ratach

Dość powszechne jest, że osoba która zamierza sprzedać samochód zawiera ubezpieczenie w ratach. Dzięki temu zapłaci za pierwszą ratę, a kolejne będzie płacił nabywca. Jeżeli nabywca jest o tym poinformowany to wszystko jest ok. Jednak jako nabywca będziesz zobligowany do zapłaty rat których termin płatności przypada po kupnie auta. Jeżeli z jakiś względów nie chcesz płacić za ubezpieczenie zbywcy (bo np. poprzedni właściciel miał wysokie raty) to możesz wypowiedzieć OC z tytułu nabywcy pojazdu i zawrzeć ubezpieczenie „na siebie”.

Czy opłaca się korzystać z ubezpieczenia zbywcy?

Wiele zależy od danej sytuacji. Jeżeli ubezpieczenie jest w pełni opłacone i nie ma zagrożenia rekalkulacją (czyli nabywca ma dobrą historię ubezpieczeniową) to można śmiało korzystać z OC poprzedniego właściciela. To rozwiązanie ma jednak wadę, gdyż należy pilnować końca terminu ubezpieczenia ponieważ jest ono nie wznawiane.

Inna opcja to wypowiedzieć ubezpieczenia poprzedniego właściciela z tytułu nabywcy (masz takie prawo od razu po kupnie) i zawarcie ubezpieczenia „na siebie”. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że ubezpieczenie się wznowi (nawet gdy przegapisz termin końca polisy).

Zgłoszenie kupna auta

Przepisy nakładają obowiązek zgłoszenia kupna auta do Wydziału Komunikacji oraz do Urzędu Skarbowego. W przypadku Wydziału Komunikacji masz na to 30 dni licząc od daty kupna. Za przekroczenie tego terminu może zostać nałożona kara finansowa od 200zł do 1000zł przez właściwe miejscowo Starostwo. Jeżeli kupiłeś samochód to na zgłoszenie do Urzędu Skarbowego masz 14 dni od momentu zakupu.

Podsumowując- jeżeli kupujesz auto (lub inny pojazd podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu).

  • Pamiętaj, że OC po poprzednim właścicielu jest ważne do dnia wskazanego na polisie i nie ulega automatycznemu wznowieniu.
  • Poproś poprzedniego właściciela aby przekazał Ci polisę i dowód wpłaty za ubezpieczenie (dzięki temu będziesz mieć pewność, że OC jest opłacone)
  • Sprawdź czy po kupnie opłaca Ci się bardziej korzystać z ubezpieczenia zbywcy czy lepiej brać ubezpieczenie „na siebie”
  • Pamiętaj o zgłoszeniu zakupu auta w Wydziale Komunikacji i Urzędzie skarbowym.

A jeżeli masz dodatkowe pytania-chętnie na nie odpowiemy!

Jeżeli masz zamiar kupić lub kupiłeś auto i chcesz mieć DOBRE ubezpieczenie w SUPER cenie to zapraszamy do Naszych Biur Ubezpieczeniowych w Janowie i Biłgoraju.

Progress Ubezpieczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *