AUTO

Zielona Karta

Czy wiesz, że wyjeżdżając na Białoruś lub Ukrainę masz obowiązek posiadania Zielonej Karty?

Zielona Karta to dokument potwierdzający ważność zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu w kraju rejestracji. Zielona karta jest wymagana w krajach które nie należą do Unii Europejskiej oraz nie są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego (jest to porozumienie międzynarodowe w sprawie uznawania wzajemnych ubezpieczeń w kraju rejestracji).

Dlaczego posiadanie Zielonej Karty jest tak ważne?

Warto wiedzieć, że zakres Zielonej Karty jest taki sam jak OC pojazdu. Zielona Karta chroni nas w razie spowodowania wypadku czy kolizji za granicą. Dzięki Zielonej Karcie w razie spowodowania za granicą wypadku czy kolizji z naszej winy, Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom, którym wyrządziliśmy szkodę. W przypadku braku Zielonej Karty to my będziemy odpowiadać za wyrządzoną szkodę.

W jakich krajach obowiązuje posiadanie Zielonej Karty?

Rosja

Białoruś

Ukraina

Mołdawia

Macedonia

Czarnogóra

Albania

Maroko

Tunezja-

Turcja

Azerbejdżan

Iran

Izrael

Bośnia i Hercegowina

Ile kosztuje i gdzie wykupić Zieloną Kartę?

Większość firm ubezpieczeniowych zapewnia Zieloną Kartę do ubezpieczenia OC – bezpłatnie lub za niewielką dopłatą. Jeśli jednak nie wykupiłeś Zielonej Karty wraz z OC, a nagle musisz wyjechać do kraju w którym niezbędne jest jej posiadanie, możesz zgłosić się do ubezpieczyciela o możliwość zakupu Zielonej Karty jako samodzielne ubezpieczenie.

Jeżeli potrzebujesz Zielonej Karty lub masz inne pytanie w zakresie Twojego Ubezpieczenia-zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *