Kara za brak OC 2022

Od stycznia tego roku wzrosły stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych czyli popularnego OC. Aktualna wysokość kar za brak OC poniżej.

Okressamochody osobowesamochody cięzarowepozostałe pojazdy
Powyżej 14 dni602090301000
Od 4 dni do 14 dni30104520500
Do 3 dni12001810200

Z tego wpisu dowiesz się jeszcze:

Czy każda przerwa w ubezpieczeniu OC skutkuje karą?

Kiedy dochodzi do przerwy w ubezpieczeniu OC?

Co grozi za brak OC (oprócz karyffinansowej)

Dlaczego kary za brak OC są z roku na rok wyższe?

Kto może sprawdzić ważność ubezpieczenia?

Kto nakłada karę za brak ciągłości w OC?

Jak liczy się wysokość kary za brak OC?

Czy każda przerwa w ubezpieczeniu OC skutkuje karą?

Otóż nie. Zasadą jest tzn. automatyzm ubezpieczenia OC. Automatyzm ten polega na kontynuacji polisy nawet gdy zapomni się o kończącym się ubezpieczeniu. To jest podstawowa zasada. Jednak od każdej zasady są wyjątki (tak, tak od tej też!). Jednym z wyjatków jest sytuacja w której zmienia się prawo własności np. kupuje się samochód. Zgodnie z ustawą polisa poprzedniego własciciela (zbywcy) trwa do końca okresu na jaki została zawarta i nie ulega automatycznemu wznowieniu (tak bardziej po Polsku chodzi o to, że kupując auto musisz sprawdzić do kiedy masz ubezpieczenie i pamietać o zakupie nowego gdy zakończy się ubezpieczenie zbywcy). To samo dotyczy w sytuacji gdy otrzymasz auto w spadku lub w darowiźnie lub przejecia pomiedzy spółkami. Czyli jeżeli auto przez X lat było na Ciebie to zasada automatyzmu działa, a jeżeli doszło do zmiany własności to trzeba pamietać o termianch końca ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kiedy dochodzi do przerwy w ubezpieczeniu OC?

Do przerwy w ubezpieczeniu dochodzi najczęściej po zmianie własności (kupno, spadek, darowizna, przejęcie miedzy spółkami) lub w sytuacji gdy nie opłaciło się w całości poprzedniej polisy. Wtedy ma zastosowanie wyjatek od zasady automatyzmu ubezpieczenia OC.

Co grozi za brak OC (oprócz kary)

Za brak OC jest kara finansowa-to już wiesz. Jednak oprócz tego są jeszcze inne daleko idące konsekwencje. Jakie? Np. powodując wypadek autem które jest nieubezpieczone odpowiadasz w całości za skutki tego wypadku (z władnej kieszeni!). Przykładowo jeżeli jedziesz nieubezpieczonym autem w którym dwie osoby zostają rane bedziesz zobligowany do poniesienia kosztów ich rehabilitacji (A te małe nie są!), nie wspominając o uszkodzonych autach innych osób. Jeżeli nie bedziesz mieć ubezpieczenia to za to wszystko zapłacisz z własnej kieszeni. Takie są przepisy.

Dlaczego kary za brak OC są z roku na rok wyższe?

Odpowiedź jest jedna. I znowu te…..PRZEPISY. Jakie? Otóż art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych określa procetowo opłatę za brak OC. Jest to odpowiednio dwukrotność minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym (samochody osobowe), trzykrotność minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym (samochody ciężarowe) oraz jedna trzecia minimalnego wynagrodzenia za pracę(pozostałe pojazdy). Wyraźnie widać, że im wyższe minimalne wynagrodzenie brutto tym wyższe kary za brak OC.

Kto może sprawdzić ważność ubezpieczenia?

W sumie to …….każdy kto zna nr. rejestracyjny. Serio! Wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl. Jest to strona Ubezpieczenowego Funduszu Gwaracyjnego gdzie wszystkie polisy z zakresu OC komunikacyjnego są na bieżąco raportowane. Następnie wystarczy wpisać nr. rejestracyjny, datę na jaką chcemy sprawdzić ubezpieczenie i…….już mamy nr. aktualnej polisy ubezpieczeniowej. Najcześciej do sprawdzenia ważności OC dochodzi podczas kontroli drogowej, rejestracji auta lub kolizji.

Kto nakłada karę za brak ciągłości w OC?

Za brak OC karę nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwaracyjny. Co to oznacza? A to, że jeżeli bedziesz mieć kontrolę podczas której wyjdzie brak ubezpieczenia to kary nie nakłada funkcjonariusz policji podczas kontroli. On robi notatkę. Natomiast karę finansową otrzymuje się od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (stawki kar za brak OC powyzęj).

Jak liczy się wysokość kary za brak OC?

Wysokość kary za brak OC jest uzależniona od okresu bez OC. Są wymienione wymione trzy takie okresy do 3 dni, od 4 dni do 14 dni oraz powyzej 14 dni. W zależności od rodzaju pojazdu (rodzaj pojazdu jest wskazany w dowodzie rejestracyjnym) i okresu bez OC zostanie wyciagnięta stawka kary. A co w przypadku gdy ktoś nie ma ubezpieczenia przez kilka lat? W takiej sytuacji liczy się maksymalna stawka (czyli powyżej 14 dni bez OC) za dany rok kalendarzowy.

Okej, okej. Przerwijmy te ponure rozważania! Jeżeli chcesz mieć ubezpieczenie OC w super cenie (czyli taniej niż ma sąsiad!) to wpadaj/zadzwoń/napisz do Progress Ubezpieczenia w Janowie Lubelskim lub Biłgoraju!

Nasze dane poniżej

Progress Ubezpieczenia w Janowie

Kilińskiego 1, Janów Lubelskim

tel. 667408231

tel. 504685172

e-mail: janow.ubezpieczenia@gmail.com

Progress Ubezpieczenia w Biłgoraju

Komorowskiego 3, Biłgoraj

tel. 530980637

e-mail: bilgoraj.ubezpieczenia@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *