AUTO

Zmiana przepisów

W ten weekend zmieniły się przepisy z zakresu ruchu drogowego. Co się zmieniło? Popatrzmy!

Koniec z obowiązkową wymianą dowodu rejestracyjnego w sytuacji gdy skończy się miejsce na pieczątki z przeglądu auta.

Jak było?

Do tej pory było tak, że gdy kończyły się miejsca na pieczątki z przeglądu technicznego to właściciel był zobowiązany do wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego. Brak wyrobienia dowodu w takiej sytuacji często skutkował tym, że stacja kontroli pojazdów nie mogła wydać potwierdzenia w dowodzie rejestracyjnym w zakresie posiadanego przeglądu, a to z kolei mogło oznaczać mandat karny podczas kontroli drogowej.


Jak jest?

Po nowelizacji przepisów w sytuacji „skończenia się” dowodu rejestracyjnego nie ma obowiązku wyrabiania nowego dokumentu. Od teraz informacje o przeglądach technicznych będą wydawane na zaświadczeniach ze stacji kontroli pojazdów. Chociaż wyrobienie nowego dowodu nie jest już obligatoryjne to nadal jest możliwe. Jeżeli właściciel chce mieć to „sam dla siebie” to może wyrobić nowy dowód i tam podbijać pieczątki z przeglądu auta. Po nowy dowód rejestracyjny trzeba zgłosić się do starostwa.

Uwaga- jeżeli kupujesz auto, które ma „skończone miejsca na przeglądy w dowodzie rejestracyjnym” to sprzedający musi Ci przekazać zaświadczenie o przeglądzie technicznym na osobnym druku. Jeżeli tego nie zrobi to będzie konieczny nowy przegląd techniczny auta.

Możliwość zarejestrowania auta w innym urzędzie niż „własnym”.

Jak było?

Do tej pory było tak,  że auto można było zarejestrować wyłącznie w mieście stałego zamieszkania właściciela. Skutkiem było to, że osoby które wyjechały do pracy lub na studia  i nie były zameldowane się w nowym mieście, a nabyły auto nie mogły go zarejestrować i był „zmuszone” robić to w miejscu stałego zameldowania. To powodowało przymusową konieczność przyjazdu do swojego starostwa.


Jak jest?

Od teraz można będzie zarejestrować auto również w starostwie właściwym ze względu na czasowe mieszkanie. To oznacza, że jeżeli ktoś mieszka gdzie indziej niż jest zameldowany to będzie mógł w tym starostwie zarejestrować auto.

Od teraz nie musimy wozić ze sobą prawa jazdy.

Jak było?

 Do tej pory było tak, że od 2018r. nie musieliśmy wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego auta. Jednak wymóg posiadania ze sobą prawa jazdy nadal był obowiązkowy. Za brak prawa jazdy mógł być nałożony mandat w przypadku kontroli drogowej.


Jak jest?

Po zmianie przepisów nie ma obowiązku wożenia ze soba dowodu rejestracyjnego. Wszelkie dane w zakresie posiadanych uprawnień będą dostępne elektronicznie.

Zmiany w stosowaniu zmniejszonych tablic rejestracyjnych

Jak było?

Zmniejszone tablice rejestracyjne były docelowo przeznaczone dla samochodów importowanych z USA czy Japonii. Tablice takie są wydawane przez starostwa od 2018 r. Jednak często zdarzało się, że właściciele zwykłych aut składali wniosek o małe tablice. Zdarzało się, że policja odbierała za to dowód rejestracyjny. Do tej pory przepisy nie były w tej materii zbyt precyzyjne, co powodowało, że była to kwestia dyskusyjna.


Jak jest?

Po nowelizacji przepisów pojawił się ustawowy zakaz stosowania zmniejszonych tablic dla aut, które mają wnęki na tablice w zwykłej wielkości. To oznacza, że każdy samochód z wnęka dla zwykłych tablic rejestracyjnym ma obowiązek posiadania tablic w zwyczajowej wielkości. Jeżeli auto z wnękami na zwykłe tablice będzie miało tablice zmniejszone to przejdzie przeglądu technicznego, a to z kolei oznacza, że w sytuacji poruszania się po drodze może zostać nałożony mandat karny.

Jak widzimy->zmiany idą w dobrym kierunku;)

A tymczasem przypominamy także o promocji na ubezpieczenie domu do 18.12.20r.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *