OC przy sprzedaży samochodu.

 

Co z ubezpieczeniem przy sprzedaży pojazdu?

Zgodnie z przepisami sprzedając samochód ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę pojazdu.

Sprzedający

  • ma obowiązek przekazania ubezpieczenia OC nabywcy auta
  • zgłasza że dokonał sprzedaży w ciągu 14 do Ubezpieczyciela

Co w sytuacji gdy zapomnisz o zgłoszeniu sprzedaży pojazdu do Ubezpieczyciela? W takiej sytuacji ubezpieczenie OC może wznowić się na kolejny okres ubezpieczeniowy, a Ty będziesz zobowiązany do zapłaty składki.

Zbywca może otrzymać zwrot składki jeżeli nowy właściciel pojazdu wypowie umowę OC.

 

Kupujący

Ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę pojazdu. To oznacza, że wszelkie prawa i obowiązki wynikające z zawartej przez Zbywcę umowy OC przechodzą na nabywcę. Czyli kupujemy samochód razem z ubezpieczeniem.

Co może zrobić nabywca pojazdu?

 

  1. Korzystać z polisy wcześniejszego właściciela do końca okresu ochrony ( ważne – ta umowa nie wznowi się automatycznie!)
  2. Wypowiedzieć umowę wcześniejszego właściciela i zawrzeć nową umowę ubezpieczenia

Ważne! Niektóre towarzystwa robią obowiązkową rekalkulację składki. Czyli po zakupie pojazdu przeliczają wysokość składki na podstawie danych nowego właściciela. W takiej sytuacji może okazać się, że rekalkulacja wyjdzie niekorzystnie i bardziej opłacalne jest wypowiedzenie umowy wcześniejszego właściciela i zawarcie nowej polisy.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Kupując samochód zapytaj czy składka za OC jest w całości jest zapłacona. Najlepiej poproś o dowód wpłaty za umowę ubezpieczenia. Może się okazać, ze pojazd jest ubezpieczony, ale była płatność ratalna. Po kupnie samochodu to Ty jako nabywca będziesz zobowiązany do zapłacenia kolejnych rat za ubezpieczenie.</span

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *