czym jest ubezpieczenie OC?

Czym jest ubezpieczenie OC samochodu?

OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC. Umowa OC zawierana jest na 12 miesięcy.

Kto ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC?

Zgodnie z przepisami do zawarcia umowy OC zobowiązany jest każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Pojazdem mechanicznym jest:

 • samochód osobowy
 • samochód ciężarowy
 • ciągnik rolniczy
 • przyczepka
 • motocykl
 • autobus
 • ciągnik siodłowy
 • naczepa
 • inny pojazd podlegający rejestracji

Co jednak w przypadku gdy masz pojazd, ale go nie używasz? Czy nadal jesteś zobowiązany do posiadania OC?

Jeżeli pojazd jest zarejestrowany to obowiązek posiadania OC jest nawet gdy pojazd jest nieużywany. Przepisy nakładają obowiązek posiadania OC na każdy zarejestrowany w Polsce pojazd niezależnie od tego czy jest on używany czy nie.

Przykładowo: Pani Kazio jest właścicielem malucha.  Pojazd stoi w garażu Pana Kazia i nie jest używany. Nasz Pan Kazio miał ubezpieczenie OC gdy jeździł tym samochodem, ale później pomyślał, że skoro go nie używa to nie musi kupować ubezpieczenia.  Polisa nie wznowiła się i Pan Kazio nie posiada żadnej umowy ubezpieczenia. Co to oznacza? To oznacza, że Pan Kazio może otrzymać do zapłaty karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC za okres kiedy tego ubezpieczenia nie posiadał. Stawki są wyżej.

Co się dzieje gdy nie posiadasz OC?

Nie kupując ubezpieczenia OC można narazić się na kary z UFG.

Czym jest UFG? To ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.  Jednym z jego zadań jest kontrola spełniania obowiązku ubezpieczenia i karania podmiotów, którzy tego obowiązku nie wypełniają.

Jakie kary można otrzymać za brak OC? 

Aktualne stawki opłat za brak ubezpieczenia OC są zaprezentowane w poniższej tabeli. Stawki na każdy rok ustalane są odrębnie.

 

Okres bez ubezpieczenia OC

 

samochody osobowe samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy pozostałe pojazdy              ( ciągniki rolnicze, przyczepki)
poniżej 3 dni 4 500 zł 6 750 zł 750 zł
od 3 d0 14 dni 2 250 zł 3 380 zł 380 zł
powyżej 14 dni 900 zł 1 350 zł 150 zł

 

 

Od kiedy trzeba posiadać ubezpieczenie OC?

 

 •  od dnia rejestracji w przypadku gdy pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy
 • od zakupu pojazdu ( jeżeli zbywca przekazał nam ważne ubezpieczenie, możemy się nim posługiwać do końca polisy)

W przypadku gdy kupujemy pojazd od innej osoby na terenie RP zbywca jest zobowiązany do przekazania nam ważnej umowy ubezpieczenia. Ochrona ubezpieczeniowa jest do końca okresu wskazanego na umowie ubezpieczenia. Po tym terminie ważne jest żeby ubezpieczyć pojazd na siebie, gdy umowa poprzedniego właściciela auta nie wznowi się z automatu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *